Team SA in action at the Rio Paralympics on Sunday | SASCOC - SASCOC
SEARCH
SASCOC

Team SA in action at the Rio Paralympics on Sunday

pararow

By Mark Etheridge

Team South Africa has competitors across seven codes on Sunday, 11 September. Here’s a list of codes and competitors and their times of competition (SA time).
The rainbow nation will be hoping to build on Hilton Langenhoven’s T12 long jump gold on Saturday and Kevin Paul’s SB9 breaststroke gold in the pool on Thursday.
Their best chances of adding to those medals  look to be lying with Fanie van der Merwe and Charl du Toit in the T37 100m final and Ilse Hayes in the T13 100m and both races are within eight minutes of each other.
Meanwhile over at the picturesque Stadium Lagoa, the LTA Mixed 4+ rowers are also in the final and Willie Morgan, Shannon Murray, Lucy Perold, Dylan Trollope, Dieter Rosslee will be looking to bring more glory home.
Said an excited coach, Marco Galeone on the long bus trip back to the Athletes’ Village after Saturday’s action:
‘We need 3sec more speed! We are so close to that medal that I dreamed of four years ago when moved in SA with family, restarting para rowing from zero up, that I will not give up now.
‘These guys are so amazing!! I’ve been having goose bumps today as never in my coaching career.’
In action on Sunday for the first time at these Paralympics are the shooting, powerlifting and dressage codes.

Picture of the SA rowers courtesy of Igor Meijer

AQUATICS:
Heats:
3.16pm Alani Ferreira – 100m Breaststroke SB13
3.43pm Kevin Paul – 200m IM SM10
Potential finals:
11.06pm Alani Ferreira – 100m Breaststroke SB13
00.03am (Mon) Kevin Paul – 200m IM SM10

ATHLETICS:
Final:
3.52pm – Fanie van der Merwe/Charl du Toit 100m T37
4pm – Ilse Hayes 100m T13
00.08am (Mon) – Ntando Mahlangu 200m T42
Heats:
01.03am (Sun) Arnu Fourie 200m T43/T44

TENNIS:
4pm Evans Maripa – Men’s singles WT09-08
7pm Kgothatso Montjane – Women’s singles WT09-12
10.30pm Evans Maripa/Leon Els – Men’s doubles WT09-12

ROWING:
Final B:
1.30pm Sandra Khumalo AS Women’s tx
Final A
3.50pm Willie Morgan, Shannon Murray, Lucy Perold, Dylan Trollope, Dieter Rosslee LTA mixed 4+

SHOOTING:
2.15pm – Khone von Zeuner P3 Precision
4.00pm – Khone von Zeuner P3 Rapid
5.00pm – Khone von Zeuner P3 Final
7.15pm – Khone von Zeuner P3 potential medal presentation.

POWERLIFTING:
Final:
3.00pm Chantel Stierman Bench Press PO09

EQUESTRIAN:
4.03pm Philippa Johnson – Dressage Qualification


12 comments
Thembaland J. Mabena
Thembaland J. Mabena

ATHLETICS: Final: 3.52pm – Fanie van der Merwe/Charl du Toit 100m T37 4pm – Ilse Hayes 100m T13 00.08am (Mon) – Ntando Mahlangu 200m T42 Heats: 01.03am (Sun) Arnu Fourie 200m T43/T44 TENNIS: 4pm Evans Maripa – Men’s singles WT09-08 7pm Kgothatso Montjane – Women’s singles WT09-12 10.30pm Evans Maripa/Leon Els – Men’s doubles WT09-12 ROWING: Final B: 1.30pm Sandra Khumalo AS Women’s tx Final A 3.50pm Willie Morgan, Shannon Murray, Lucy Perold, Dylan Trollope, Dieter Rosslee LTA mixed 4+ SHOOTING: 2.15pm – Khone von Zeuner P3 Precision 4.00pm – Khone von Zeuner P3 Rapid 5.00pm – Khone von Zeuner P3 Final 7.15pm – Khone von Zeuner P3 potential medal presentation. POWERLIFTING: Final: 3.00pm Chantel Stierman Bench Press PO09 EQUESTRIAN: 4.03pm Philippa Johnson – Dressage Qualification

Team South Africa
Team South Africa

Hey there Enrique Mentor.. the schedule was on the end of the story :-)

Redowan Patel
Redowan Patel

Do your best nd go for Gold Team SA \U0001f3c5