TEAM SOUTH AFRICA NAMED FOR THE 2014 REGION 5 U20 GAMES | SASCOC - SASCOC
SEARCH
SASCOC

TEAM SOUTH AFRICA NAMED FOR THE 2014 REGION 5 U20 GAMES

SASCOC has announced the names of the team that will be participating at the Africa Union Sport Council Region 5 Games, previously known as Zone VI Games, which will be taking place in Bulawayo, Zimbabwe from 5-15 December 2014. This is the sixth version of these games.

A squad of 179 athletes from South Africa will be taking part in a total of eight sports in the Region 5 Games this year and these include: athletics, swimming, basketball, netball, judo, boxing, netball and football.

As expected, the bulk of the squad will come from athletics, football and swimming. These codes will feature 44, 36 and 31 athletes respectively.

South Africa have dominated among the Region 5 countries which include: Zambia, Zimbabwe, Malawi, South Africa, Angola, Botswana, Namibia, Mozambique, Lesotho, Swaziland and Mauritius.

The games, which are held bi-annually on a rotational basis, were previously held in Lusaka, Zambia, in 2012 and Team South Africa did us proud by retaining the first position on the medals table, bringing home a total of 138 medals.

Prior to that, at the 2010 Region 5 Games in Swaziland, South Africa bagged a total of 110 medals, which included 53 gold, 41 silver and 16 bronze and achieved first position.

“These Games represent yet another great opportunity for our youth to excel and shine among the African Region Five countries,” said SASCOC President Gideon Sam.

We urge our youth to embrace the main aim of the event, which is to use sports to achieve peace, integration and unity in Africa and also use sport as a vehicle for encouraging people to develop and come together irrespective of colour, economic status, political inclination, class or gender,” Sam added.

SASCOC CEO, Tubby Reddy added, “Over the years, our athletes have performed extremely well in these games, and we expect them to excel even further this year.”

“Every medal is extremely hard fought for so go to Zimbabwe and outshine the rest of the Region 5 countries and bring honour back to South Africa.”

“SASCOC wishes you all the best in your competition and hopes that the nation will rally behind you during the games,” concluded Reddy.

 

 

The full team to represent Team South Africa at the Region 5 Games in Bulawayo, Zimbabwe is :

ATHLETICS MEN

Name Surname Athlete/Official Event
Daniel Benjamin Prinsloo Athlete 800m
Daniel Conradie Burger Athlete Discus Throw
Dale Williams Athlete 200m
Duwayne Andrew Boer Athlete Triple Jump
Heindrich Van Niekerk Athlete 800m
Jason  Brad Farao Athlete Long Jump
Johan Scholtz Athlete Discus Throw
Keenan Michau Athlete 100m
Kyle Bradley Appel Athlete 200m
Larry Lombard Athlete 400mh
Lebogang Mosito Athlete 10000m
Leon Christiaan Laubser Athlete Javelin Throw
Lodewikus Jacobus Basson Athlete Javelin Throw
Llewellyn Marshall Hein Athlete 100m
Altin Maudas Banda Athlete Long Jump
Molema Mageba Athlete 3000msc
Mpho Benjamin Links Athlete High Jump
Barend Petrus Havenga Athlete 400m
Rivaldo Egan Roberts Athlete 110mh
Ruan Combrinck Athlete Shotput
Stephanus Jacobus Bruwer Athlete 400m
Teboho Molibeli Athlete Triple Jump
Xaba Mavuso Athlete 10000m
Zane Weir Athlete Shotput

 

 

 

ATHLETICS WOMEN

Name Surname Athlete/Official Event
Bianca Conradie Athlete Discus Throw
Chante Finger Athlete 400mh
Hesmari Coetzee Athlete 400m
Jeannette Bokadie Athlete 3000msc
Jodee Johannes Athlete Long Jump
Julia Du Plessis Athlete High Jump
Lizerie Ferreira Athlete 1500m
Manzana Emily Thandeka Athlete 3000msc
Marilize Higgins Athlete High Jump
Marne Mentz Athlete 1500m
Nienka Du Toit Athlete Long Jump
Nohlanhla Dlamini Athlete 5000m
Rese Smit Athlete 200m
Sane Van Zyl Athlete Javelin Throw
Sharnice Marnce Athlete 100m
Simone Kapp Athlete 400m
Somien Schutte Athlete Triple Jump
Tamzin Thomas Athlete 100m
Taylia Visagie Athlete Triple Jump
Wanzel Breytenbach Athlete Shotput
Sabata Samuel Kumalo Manager  
Melanie Dirkse Manager  
Maritza Riana Coetzee Coach  
Steven Swarts Coach  
Paul Sebastian Gorries Coach  

ATHLETICS VISUALLY IMPAIRED – MEN

Name Surname Athlete/Official Event
Ntokoto Makhubele Athlete 200m
Samson Mogaotsi Molwane Athlete 200m
Thabiso Chondo Athlete 400m

 

 

ATHLETICS VISUALLY IMPAIRED – WOMEN

Name Surname Athlete/Official Event
Doreen Mogosi Athlete 200m
Pauline Gadifele Moleko Athlete 200m
Ashlynne Magwa Athlete 400m
Mpho Mina Jasson Manager  
Beryl Busisiwe Dladla Manager  

BASKETBALL MEN

Name Surname Athlete/Official Event
Jason Ryan Solomons Athlete Basketball
Jeremy Trevor Maarchalk Athlete Basketball
Jonathan Forlee Athlete Basketball
Lesiba Makinta Athlete Basketball
Luthando Limba Athlete Basketball
Luthando Mpano Athlete Basketball
Vutomi Ntsako Marvin Bilankulu Athlete Basketball
Mpho Leonard Maseko Athlete Basketball
Mpumelelo Mahlathi Athlete Basketball
Rijnard Aldo Hartman Athlete Basketball
Skumbuzo Mhlengi Brightfuture Mthembu Athlete Basketball
Thubelihle Thabo Sithole Athlete Basketball
Nhlanhla Zikalala Manager  
Masibulele Ntlali Coach  
Lesiba Malothane Ass. Coach  

BASKETBALL WOMEN

Name Surname Athlete/Official Event
Fikile Brenda Chongwe Athlete Basketball
Kedibone Makoe Athlete Basketball
Keitumetse Molisane Athlete Basketball
Lindiwe Pertunia Shabangu Athlete Basketball
Lufuno Mutungutungu Athlete Basketball
Neo Mbamba Athlete Basketball
Nontsikelelo Ndamoyi Athlete Basketball
Mabel Sonto Sibanyoni Athlete Basketball
Sphila Michelle Mdlolo Athlete Basketball
Tarryn Michelle Foot Athlete Basketball
Thandiwe Queen Mkhize Athlete Basketball
Tsholofelo Setswadi Athlete Basketball
Mmamaudi Lestrina Mathipa Manager  
Brenda Shadi Matungutungu Coach  
Suzan Matahleho Maleho Ass. Coach  

BOXING

Name Surname Athlete/Official Event
Bamanye Maqhawesizwe Damoyi Athlete 52kg
Cedric Ntuthuko Nyawo Athlete 75kg
Cedrick Hlungwane Athlete 56kg
Kamogelo Abram Radebe Athlete 49kg
Ntethelelo Eric Ngema Athlete 60kg
Snamiso Emmanuel Ntuli Athlete 69kg
Sivenathi Nolawu Athlete 64kg
Evy Pretty Tsotetsi Manager  
Johannes Lodewyk Britz Coach  
Mlandeli Mngqibisa Coach

FOOTBALL WOMEN

Name Surname Athlete/Official Event
Kebotseng Katlego Gertrude Moletsane Athlete Football Women
Regirl Makhaukane Ngobeni Athlete Football Women
Mapaseka Karabo Mpuru Athlete Football Women
Lesego Sabata Nkoane Athlete Football Women
Chamelle Tamrin Wiltshire Athlete Football Women
Caryn Christal Van Reyneveld Athlete Football Women
Drishana Pillay Athlete Football Women
Tiisetso Martha Makhubela Athlete Football Women
Bongeka Smangele Gamede Athlete Football Women
Thato Letsoso Athlete Football Women
Amanda November Athlete Football Women
Puleng Innocentia Moremi Athlete Football Women
Amogelang Masego Motau Athlete Football Women
Amanda Mthandi Athlete Football Women
Gabriela Salgado Athlete Football Women
Koketso Caroline Mahlangu Athlete Football Women
Chrestinah Thembi Kgatlana Athlete Football Women
Linda Maserami Sepotokele Athlete Football Women
Anna Monate Manager  
Sheryl Ulanda Botes Coach  
Busisiwe Khumalo Ass. Coach  

FOOTBALL MEN

Name Surname Athlete/Official Event
Sanele Tshabalala Athlete Football Men
Leago Lesego Mekgoe Athlete Football Men
Zwelihle Zungu Athlete Football Men
Tshepiso Mahlangu Athlete Football Men
Katlego Mohamme Athlete Football Men
Wiseman Meyiwa Athlete Football Men
Liam Jordaan Athlete Football Men
Reeve Frosler Athlete Football Men
Tebogo Qinisile Athlete Football Men
Felix Noge Athlete Football Men
Edwin Sekhwama Athlete Football Men
Seyabonga Mzwakali Athlete Football Men
Sphesihle Mkhize Athlete Football Men
Boitumelo Pheko Athlete Football Men
Malebogo Modise Athlete Football Men
Thato Lesoma Athlete Football Men
Magonono Greig Athlete Football Men
Thulani Dhladhla Athlete Football Men
Shawn Robert Bishop Manager  
Molefi Petrus Ntseki Coach  
Simon Kgopane Coach  

JUDO MEN

Name Surname Athlete/Official Event
Babalo Magqabi Athlete u/55kg
Christopher Brian Golding Athlete u/90kg
James Sebastian Liberty Seccombe Athlete u/81kg
Janko Strydom Athlete u/100kg
Joshua Mathew Bester Athlete u/60kg
William Redpath Athlete u/66kg
Shawn Kearney Athlete u/73kg

JUDO WOMEN

Name Surname Athlete/Official Event
Courtney Megan Read Athlete u/78kg
Desiree Denise Dianne Blake Athlete u/57kg
Geronay Michaela Whitebooi Athlete u/48kg
Kayla Helen Cameron Athlete u/70kg
Kirsten Jemma Chananie Athlete u/63kg
Matlala Mpho Mofokeng Athlete u/44kg
Rethabile Sehlabaka Athlete u/78kg
Skye Sophia Knoester Athlete u/52kg
Elizabeth Susanna Maria Kearney Manager  
Zann Christian Wienand Manager  
Cornelius Godfrey Kleinsmith Coach  

NETBALL

Name Surname Athlete/Official Event
Alicia Puren Athlete Netball
Bongolethu Nomathamsanqa Ngubeni Athlete Netball
Charmaine Baard Athlete Netball
Denielle Van der Merwe Athlete Netball
Ine-Mari Venter Athlete Netball
Jo Prins Athlete Netball
Khomotso Angel Mamburu Athlete Netball
Lungile Sibonile Mthembu Athlete Netball
Maryke Coetzee Athlete Netball
Phumzile Shandu Athlete Netball
Rieze Straeuli Athlete Netball
Sasha-Lee Michelle Petersen Athlete Netball
Alletta Johanna Du Preez Manager  
Martha Mosoahle-Samm Coach  

 

 

 

SWIMMING MEN

Name Surname Athlete/Official Event
Brendan Ray Levy Athlete 100m Free, 200m Free, 100m Fly, 50m Free, 200m IM, 400m Free & 50m Fly
Brenden Crawford Athlete 50m Breast, 4x100m Free Relay, 100m Breast, 100m Fly, 50m Free, 200mIM, 200m Breast, 50m Fly & 4x50m Free Relay
Christoff Philip Ras Athlete 50m Breast, 100m Back, 100m Breast, 200m IM, 50m Back & 200m Breast
Cole Booth Poovan Athlete 50m Breast, 200m Free, 100m Breast, 400m Free & 200m Breast
Dayne Odendaal Athlete 100m Free, 50m Breast, 100m Back, 200m Free, 100m Breast, 100m Fly, 200m IM, 200m Back, 400m Free, 50m Back, 200m Breast & 50m Fly
Eben Vorster Athlete 100m Free, 50m Breast, 100m Back, 4×100 Free Relay (Mixed), 4x100m MD Relay, 200m Free, 100m Breast, 100m Fly, 50m Free, 200m IM, 200m Back, 4x100m MD Relay, 400m Free, 50m Back, 50m Fly & 4x50m Free Relay
Mohamed Fareez Gamieldien Athlete 100m Free, 50m Breast, 100m Back, 100m Breast, 100m Fly, 50m Free, 200m IM, 50M Back & 200m Breast
Keanan Alexander Naidoo Athlete 100m Free, 100m Back, 200m Free, 50m Free, 50m Back & 50m Fly
Keown Terrel Delomoney Athlete 200m Free, 400m Free & 200m Breast
Mark Matthew Hunter Athlete 100m Free, 50 Breast, 200m Free, 100m Breast, 50m Free, 200m IM/4X100m MD Relay & 200m Breast
Martin Christian Johann Binedell Athlete 100m Free, 100m Back, 4X100m Free Relay, 200m Free, 4×100 Free Relay (Mixed)/50m Free, 200m IM, 200m Back, 4x100m MD Relay, 50m Back, 50m Fly & 4x50m Free
Matthew Mark Meyer Athlete 100m Free, 200m Free, 200m Back & 400m Free
Moegamat Tashreeq Davids Athlete 100m Free, 50m Breast, 100m Breast, 50m Free & 50m Fly
Zane Waddell Athlete 100m Free, 100m Back, 4x100m Free Relay, 4x100m MD Relay(Mixed), 200m Back, 100m Fly/4x100m Free Relay (Mixed), 50m Free, 200m Fly, 4x100m MD Relay, 50m Back, 50m Fly & 4x50m Free Relay

SWIMMING WOMEN 

Name Surname Athlete/Official Event
Ayanda Maphumulo Athlete 100m Breast , 50m Breast & 200m Breast
Carmen Le Roux Athlete 200m Free, 100m Fly, 400m Free & 200m IM
Chelsea Jordan Meiring Athlete 100m Breast, 100m Free, 50m Breast, 50m Fly, 4x50m Free Relay & 50m Free
Courtney Perrett Athlete 100m Breast, 4×100 Free Relay, 100m Free, 50 Breast, 50m Fly & 50m Free
Erin Victoria Anderson Athlete 100m Breast, 4x100m Medley Relay (Mixed), 50m Breast, 200m Breast, 200m IM & 4×100 MD Relay
Jamie Hannah Reynolds Athlete 100m Fly, 4x100m Free Relay, 4x100m MD Relay(Mixed), 100m Free, 50m Breast, 100m Back, 4x100m Free Relay (Mixed), 50m Back, 50m Fly, 4x50m Free Relay, 50m Free, 200m IM & 4×100 MD Relay
Jessica Alison Whelan Athlete 200m Free, 100m Breast, 100m Free, 50m Breast, 400m Free, 200m Breast & 200 IM
Khwezi Duma Athlete 100m Fly, 100m Back, 50m Back & 200m Back
Megan Van Wyk Athlete 200m Free, 100m Breast, 100m Back, 400m Free, 50m Back, 200m Breast, 200m IM & 200m Back
Mikayla Jenna Eagles Athlete 100m Breast, 100m Free, 50m Breast, 200m Breast & 50m Free
Natasha Zoe Van der Walt Athlete 200m Free, 100m Fly, 4x100m Free Relay, 100m Free, 50m Breast, 4x100m  Free Relay(Mixed), 50m Fly, 4x50m Free Relay & 50m Free
Rita Naude Athlete 200m Free, 100m Fly, 4×100 Free Relay, 100m Free, 100m Back, 50m Back, 50m Fly, 4×50 Free Relay, 50m Free, 200m Back, & 4x100m MD Relay
Samantha Caitlin Randle Athlete 200m Free, 100m Back, 400m Free, 50m Back, 200m IM & 200m Back
Sasha-Lee Da Rocah Nordengen Athlete 200m Free/400m Free
Tarryn Christine Els Athlete 200m Free, 100m Fly, 100m Free, 50m Fly, 50m Free & 4×100 MD Relay
Tasmin Lee Tennant Athlete 200m Free, 100m Free, 100m Back, 400m Free, 50 Free & 200m Back
Tia Dixon Athlete 100m Fly, 100m Back, 50m Back, 50m Free & 200m Back
Bianca Marais Manager  
Theo Verster Coach  
Sibani Makhanya Coach  
Wade Marshall Coach  

TENNIS  MEN

Name Surname Athlete/Official Event
Francois Kellerman Athlete Singles/Doubles
Musawenkosi Sandile Mpondi Athlete Singles/Doubles

TENNIS WOMEN

Name Surname Athlete/Official Event
Caitlin Herb Athlete Singles/Doubles
Katherine Anne Poluta Athlete Singles/Doubles
Patrick Tsunke Manager  
Thabo Matlhaela Coach  

2 comments
simsport
simsport

shawn_r_bishop congrats coach. bring home the gold