Rising stars shine at Age Group Championships | SASCOC - SASCOC

Rising stars shine at Age Group Championships

The swimming action and fast times continued on the second day of competition at the SA Level 2 Regional Age Group Championships around the country.

The day two finals at the Penny Heyns Swimming Pool in Sasolburg were interrupted by bad weather but that did not stop Zander van Tonder (13) and Branden Deiss (14) from collecting their second gold medals, this time in the 200-metre freestyle.

In the same event, James Freeman won the 11-year-old age group category in 2:27.77, Luke Ashton (12) finishing first in his race in 2:28.52, while 15 year old Aiden Burnett (2:09.04) and 18 year old Nicolaas Deacon (2:02.49) picked up the gold in their respective categories.

On the ladies side, Kara Vermaak (11), Lauren Strydom (12), Darielle Naubereit (13), Ashleigh Riley (14), Caylin du Plessis (15) and Megan Toye (17) were on top of the world in their respective categories.

The multi-disability 200m individual medley events saw some amazing swims from Thulane Mabuza (14), who won his race in 3:18.73 and Sibanda Mduduzi (15), taking the gold in 3:41.65, while in the ladies section, Bongekile Sebeka (14) finished first in 4:05.68 as well as Cornell Loubser (18) in 2:46.96.

It was a second gold medal for Shane Tucker (11) in the 100m breaststroke, touching the wall in 1:29.63, with Matthew Goslin (12), Matthew Rose (13), Jared Wolf (14) and Jarod Goosen (15) picking up their first wins of the competition.

Seventeen-year-old Reece Turner was the final winner of the evening, grabbing the gold in the 100m breaststroke in 1:12.82.

In Cape Town, the 200m freestyle event gave a second gold medal to both Luan Grobbelaar (11) and Sky Beveridge (14), while Alon Sarembock (12), Seth de Swartd (13), Nicholas Els (15) and Arno Pelser (17) all collected their first gold medals of the competition.

Later on in the evening finals, Grobbelaar claimed his third, fourth and fifth gold in the 100m breaststroke, 50m backstroke and 100m butterfly, while Pelser won his 50m backstroke race in 29.89.

In the ladies’ 200m freestyle, Payton Horton (12), Danelle Joubert (14) and Ifke Dorland (17) also swam to their second gold medals, with Alice van der Merwe (11) taking the gold in 2:27.15; Stacey Wood won the 13 year old category in 2:23.28 and Jana Minnie the 15 age group in 2:23.18.

Horton finished the evening on a high note, claiming her third gold medal in the 100m butterfly with a time of 1:16.60.

There were fast times in the 100m breaststroke with Jaco van Schalkwyk (12), Maree Pio (13), Louw Jacobs (14) Dehan van Dyk (15) and Philip Opperman (17) taking the gold in their respective age groups.

On the ladies side, the gold medals were won by Hanim Abrahams (11), Hannah Kiely (12), Tarien Joubert (13), Gita Pera (14), Jessica Beal-Preston (15) and Liza Bahlmann (18).

Ethan Fredericks (12), Ian Venter (13), Ferdi Geyer (14) and John Maree (15) scooped the gold in the men’s 50m backstroke while the winning ladies were Laiken Mattheys (11), Nadia Augustyn (12), Lauren Smith (13), Izelle vd Westhuizen (14), Laura Loubser (15) and Nicky Shand (16).

In the 100m butterfly, Cole Craig (12), Mark Anderson (13), Kuno Boettiger (14), Joshua Bellairs (15) and Jonathan Wanckel (16) all made their way to the top of the podium. The ladies’ 100m butterfly category races were won by Mieke de Villiers (11), Kirsty Marais (13), Dane Meier (14), Khanya Jack (15) and Danika Bader (16).

In the multi-disability events, the 200m individual medley gold medals went to Keegan Lord (12), Jean Pretorius (16) and Tenza Abrahams (17), who later on in the evening also won the 50m breaststroke, while the 50m backstroke races were won by Morne van Dyk (12) and Ubina Julies (13).

Kimberley’s evening finals also saw plenty of action with 13 year old Dylan Cox and 14 year old Nicholas Frimas taking their second gold in the 200m freestyle with Stephen Case (11), Forest Brown (12), Ruan Lotz (15) and Benno van Wyk (18) celebrating their category wins. Van Wyk also scooped the gold in the 100m breaststroke.

In the same event, Zoe Frank (11), Jessica Reimers (12), Nina Bohata (13) and Megan Bates (16) claimed their first wins while Alice Maritz (14) and Chante Robinson (15) added a second gold to their tally.

Reimers also won the 100m breaststroke, while Frank took the gold in the 50m backstroke and 100m butterfly later on in the evening.

Touching the wall first in the men’s 100m breaststroke were Matthew Holder (11), Aaron Jacoby (12), Matthew Bedderson (13), Kiaran Govender (14) and Evan Weyermuller (15) while on the ladies’ side, Chelaine vd Westhuizen (11), Erica Hartley (13), Harriet van Jaarsveld (14), Marleni Kisten (15) and Sasha Coetzee (17) were victorious. Coetzee also won the 50m backstroke.

Seyuran Perumal (11), Jaco Laurens (12), Matt Roos (13), Jared Robinson (14), Adam Friedel (15) and Wiehann Kock (18) struck gold in the men’s 50m backstroke with the ladies also swimming fast to claim the first prize in Leeann Masson (12), Natasha Kleyn (13), Karla Combrinck (14) and Leatitia Human (15). Kleyn also won the 100m butterfly race.

It was a fast 100m butterfly race with Jeremy Maher (11), Ethan de Witt (12), Stefen Visser (13), Trent Dungey (14), Marius Roberts (15) and Pieter du Preez (16) making it to the top while Marne Nortje (12), Hannah McLean (14), Larah Binedell (15) and Nicolette Ramshaw (18) won the ladies side.

The SA Level 2 Regional Age Group Championships in Sasolburg, Cape Town and Kimberley will continue on Sunday.