Team South Africa named for Zone VI Games | SASCOC - SASCOC
SEARCH
SASCOC

Team South Africa named for Zone VI Games

South Africa’s future Olympians will get their chance to shine on the continental stage after the team for the Zone VI Games in Zambia next month was announced on Wednesday.

A sizeable team of just under 200 athletes and accompanying officials, will take part in the regional Under-20 youth event to be hosted in Lusaka, Zambia from 7-16 December, 2012.

The bulk of the team will come from athletics (58, including 15 athletes with disabilities) and swimming (38).

A total of eight sports will be contested. Apart from athletics and swimming these are basketball (men and women), boxing, football (men and women), judo, netball and tennis.

Said SASCOC Chief Executive Officer Mr Tubby Reddy. “These are our stars of the future. It’s events like the Zone VI Games where we groom them for greater things on the international stage. On this occasion it’s against our regional neighbours but we are expecting many of them to go on and compete on the global stage one day.

“Many of these young athletes will be venturing out of the country for the first time and a trip like this will be of invaluable experience in broadening both their sporting and cultural experience.”

South Africa have dominated the Zone VI games down the years and this will be the fifth version of the event. At the last Games in Swaziland two years ago, Team South Africa comfortably led the medals table with 105 medals, one more than they won at the previous Games in Potchefstroom in 2008.

Some of the codes feature athletes who were also part of the squad for the Zone VI Games in Swaziland. And the para-athletics squad will be boosted in a coaching capacity by Fanie van der Merwe and Duane Fortuin, who were both part of the 2012 London Paralympics team.

Athletes that make up the team for Zambia were submitted by the various National Federations and all ended in the top three in South Africa after their respective national championships.

Heading up the team will be Chef de Mission Moses Ngobeni while project manager will be Patience Shikwambana who has previously served as Chef de Mission at the 2010 Commonwealth Games, and most recently, the London Olympics.

The full team to travel to Zambia is:

ATHLETICS
Adam Lipschitz, Akani Simbini, Angus Stephen Julies, Ruben Bernardus Rens, Bernard Pretorius, Clyde Ruiters, Emile Pieterse, Fana James Mofokeng, Francois Coetzee, Craig Caniham, Jan-Louw Kotze, Johnny Botha, Jubilant Motlake, Morne Moolman, Mpho Maphutha, Pieter Jacobus Conradie, Reinhard Van Zyl, Ruan-Bennie Greyling, Sabelo Ndlovu, Schalk Willem Burger, Siphelo Ngqabaza, Sylvestor Thapelo Madiba, Ane Fourie, Chante Van Tonder, Isabella Strydom, Ischke Senekal, Izelle Neuhoff, Janet Ellen Seeliger, Janike Kotze, Kayla Gilbert, Lezaan Jordaan, Liezl Hechter, Mareike Woulhuter, Marina Griebenauw, Nabeela Parker, Phillippa Stefanie Van der Merwe, Simone Jana Meyer, Elizmarie Kriel, Sylvia Dibakwane, Sylvia Kedireng Tshetlanyana, Thato Makhafola, Valentina Haylee Da Rocha, Zanri Van Der Merwe
Manager: Danie Cornelius
Coaches: Susan Molobye-Milanzi, Elias Matenje, Elinda Vorster

ATHLETICS (PARA)
Mpho Gladys Mapeshoane, Cumbinya Belinda Ntsali, Dolerica Jayline Majiet, Ntokoza Xaba, Vusimuzi Walter Masondo, Jacque Joubert, Siyabonga Mapisa, Denzwill Maans, Victor Mbulelo Tshoba, Zipho Langa, Mashudu Kwenda, Marco Van Der Linde, Danie Jacobus Breitenbach, Sheldon Gary-Allen Du Plessis, Percy Mnyakeni
Manager: Ryk Arnoldus Mauritius Van Schoor
Assistant Manager: Seipati Christina Fanyane
Coaches: Stephanus Benjamin (Fanie) Van Der Merwe, Duane Lindsay Fortuin, Maano Asnath Dangale
Guides: Waldu Swanepoel, Thato Velicia Lebatha, Nsindiso Samson Mqalanga

BASKETBALL (WOMEN)
Asceneth Avuyisiwe Mbele, Buyiswa Gwangwa, Danja Lunnemann, Lindiwe Pertunia Shabangu, Liza Kaitlin Foot, Mahlatse Fortunate Bosega, Mapule Sarah Pila, Phila Ngculu, Precious Asamkele Nongwendu, Sibongile Priscilla Dlamini, Thulisile Precious Jiyana, Tumiso Mpotsena Ledwaba
Manager: Mamello Mathapelo Felicity Sello
Coaches: Brenda Shadi Mutungutungu, Thelsine Bergetta Davids

BASKETBALL (MEN)
Alessandro Cocomello, Clinton Robert Koch, Dylan Brian Whitbread, Grant Mathews Jafta, Jonathan Forlee, Kyle Maclean, Landelani Welani Ngubane, Matthew David Henry Groesser, Nkosinathi Festile, Siphiwe Radebe, Thubelihle Thabo Sithole, Tumelo Sisimohang Mafhiloane
Manager: Mmeli Magubane
Coaches: James Jabulani Mtetwa, Muzi Stanley Ncongwane

BOXING
Bangile Nyangani, Sikho Gift Nqothole, Thivhulawi Roland Malindi, Ete Robet Khumalo, Lerato Valantine Dlamini, Richard Da Silva, Fernando Rodrigues
Manager: Malahlisa Samson Hlasoa
Coaches: Petrus Johannes Prinsloo, Nkosinathi Welcome Hlatshwayo

FOOTBALL (WOMEN)
Alice Nombusco Khosa, Andile Dlamini, Christelene Kackie Jantjies, Elizabeth Bontle Mashilo, Hlamalane Patience Hlongwane, Jabulile Goodness Mazibuko, Jermaine Seoposenwe, Kebotseng Katlego Gertrude Moletsane, Kaylin Christen Swart, Kelso Peskin, Lebogang Priscillia Mabatla, Maphuti Lucia Manamela, Meagan Robyn Newman, Nomonde Nomtsheke, Lorraine Mosili Makhoali, Mapula Nomvula Kgoale, Regina Mogolola, Robyn Kimberly Moodaly, Octovia Shiwe Nogwanya, Tshegofatso Makinta
Manager: Dintle Dube
Coaches: Sheryl Botes, Victoria Delisile Mbatha

FOOTBALL (MEN)
Ayabulela Magqwaka, Bongane Mduduzi Sydewell Mathebula, Bongani Ndumiso Khanyile, Fargie Lakay, Jody Jason February, Kabelo Seriba, Kyle Matthew Harley, Morne Peter Nel, Nhlakanipho Ntuli, Ricardo Ndiki, Rivaldo Roberto Genino Coetzee, Sabelo Malunga, Sibongiseni Leon Mkhize, Siyanda Ngcobo, Thamsanqa Tshiamo Masiya, Thandolwethu Handsome Maqhina, Thembinkosi Moses Phiri, Tholumusa Mzokhulayo Siphesihle Mthembu, Tlotlo Leepile, Tshepo Mashigo
Manager: Abraham Ndawonde
Coaches: Ephraim Mashaba, Thabo Kgagodi Krause Senong

JUDO
Anton Johan Roscher, Dale Russell Whittaker, James Sebastian Liberty Seccombe, Matthew Chase, Paul Jacobus Visagie, Ruan Tobie Snyman, Seamus Sudbury Mingay, Stedon Venter, Jacey Kirsty Toop, Marissa Swanevelder, Monique Danielle  Grobbelaar, Sharon Baloyi, Sinothando Mva, Shaneca Devante Smal, Unelle Snyman
Manager: Lindisipho Griffiths Tyatya
Assistant Manager: Gert Gouws
Coaches: Rodney Harold Clemence, Vuyisile Tommy Rewu

NETBALL
Bhongolethu Nomathamsanqa Ngubeni, Danell├® Willemse, Kifiloe Tsotetsi, Lou-Mar├® Geldenhuys, Lungile Sibonile Mthembu, Marike Matilda Vermaak, Dakalo Tshikala, Melandi Pretorius, Mukuzo Fortunat Bagula, Nobubele Phuza, Olivia Langley, Zandr├® Kruger
Manager: Alletta Johanna du Preez
Coach: Selloane Martha Mosoahle

SWIMMING
Alaric Basson, Alard Dominic Basson, Brendon Crawford, Byron Stephen Doyle, Calvyn Dylin Justus, Christopher Patrick Reid, Christopher Sean Ryan, Clayton Jimmie, Craig Emslie, Edward Thomas Johannisen, Itumeleng Lesenyeho, Jan P Van Der Merwe, Jarred Chad Crous, Kurt Benjamin, Martin Christian Johann Binedell, David Cornelis De Villiers, Reynard Wessels, Sayed Zaahir Gamiet, Moegamat Tashreeq Davids, Amy Nicola Peens, Emma Anne Chelius, Greer Britney Allison, Beatrix Janneke Malan, Jessica Shelby Liss, Justine Ann Macfarlane, Kyla Miche Ferreira, Kelly Ada Gunnell, Kirsty Mary McLauchlan, Kristy Shannon Muller, Laura Jayd McCulloch, Lindsay Margret Linden Mcleod,┬á Mu’Minah Connelly, Nathania Van Niekerk, Rita Naude, Tayla Elizabeth Jesse Lovemore, Terianne Nicola Brown, Tia Dixon, Tiffany Combrinck
Manager: Trevor Teegler
Assistant Manager: Mpho Makgatha
Coaches: Dougie Eager, Sibani Phillip Makhanya, Mark Hartley Edge, Debra Jean McLeod

TENNIS
Tyra Timm, Zanmarie Pienaar, Frans Katlego Ledwaba, Reinhardt Trollip
Manager: Bella Makhoba
Coach: Ramoroesi Patric Tsunke

MEDICAL TEAM
Chief Medical Officer: Louis Johannes Holtzhausen
Doctors: Jo-Anne Heather Duffett, Kgomotso Louisa Mogapi, Lehlogonolo Jerome Mampane
Chief Physiotherapist: Rannoa Joseph Ntseke
Physiotherapists: Given Baloyi, Raisibe Evah Ramashala, Fikile Goodness Phasha, Nhlanhla Gift Maphanga, Miranda Symons, Sandhya Silal, Colin Hill, Samantha Lea Simonato, Lara Van Ede

GENERAL TEAM MANAGEMENT
Chef de Mission: Moses Ngobeni
Project Manager: Patience Martina Shikwambana
Manager ÔÇô Logistics: Clifford Cobers
Logistics: Doris Sibongile Langa, Madira Maria Sehlapelo
Manager ÔÇô Athlete Services:┬áChantelle Glenda Jardim
Athlete Services: Dumisani Eshely Mtwa, Joanne Myers


0 comments