Mohr, Trott show the way | SASCOC - SASCOC
SEARCH
SASCOC

Mohr, Trott show the way

The women stole the show on Thursday’s fourth day of the Telkom SA National Senior and Youth Championships in Port Elizabeth when Pretoria-based Vanessa Mohr sped to a FINA World Championships qualifying time in the 100-metre butterfly followed by Wendy Trott’s phenomenal performance in the 800m freestyle, swimming over five seconds faster than the prescribed qualification time.

Mohr’s lead from start to finish and touched the wall with a time of 58.93 seconds, followed by Mandy Loots in 1:00.15 and Marne Erasmus in 1:02.00.

Trott added to her A qualification of the 1500m freestyle achieved on the second night of the competition, when she finished in 8:30.66 ahead of Roxanne Tammange (8:44.89) and Jessica Pengelly (8:46.16) in the 800 freestyle.

Karin Prinsloo swam to her first FINA World Championships qualification time in the 50m backstroke semi-finals with a time of 29.03 ahead of Chanelle van Wyk’s 29.29. Friday evening’s final will confirm Prinsloo’s qualification as she will need to swim under the allocated time of 29.07. She will also be in the 50m freestyle final tomorrow after finishing in top position in Thursday’s semi-finals.

Riaan Schoeman added his name to the Shanghai list in the thrilling final of the 400m individual medley. Schoeman’s slow start strategy paid off when he sprinted in the final 200m to finish over two seconds ahead of the pack in 4:16.29. Chad le Clos took a silver in 4:18.67 and Michael Meyer a bronze in 4:27.89.

Heerden Herman and Mark Randall booked their places to the FINA World Championships when they finished first and second in the 800m freestyle in 7:58.07 and 7:59.94 respectively, both over ten seconds ahead of the set qualification time of 8:10.26.

Cameron van der Burgh is one step closer to making his second qualification race for Shanghai after he sprinted to a 27.59 in the 50m breaststroke semi-final, just under the 27.63 criteria time. Van der Burgh will be up against Neil Versfeld in tomorrow night’s final who finished second in the semi-finals with a time of 27.95.

In the 100m backstroke, Charl Crous improved on his heats time of 55.29 to finish with an A qualification time of 54.95 in the semi-finals tonight. The final for the event will take place on Friday.

In the 100m freestyle, Roland Schoeman scooped the gold in 49.40 with Gideon Louw (49.48) in second and Leith Shankland (49.65) in third.

The Youth finals lived up to the expectations as Zimbabwe’s James Lawson once again grabbed a gold medal, this time in the 50m breaststroke with a time of 30.38, following close behind him was Christopher Brill in 30.43 and Christopher Ryan in 30.44.

Erin Graham came first in the 50m backstroke in 31.15, Brittany Reeves was second in 31.38 and Rita Naude in third in 31.46. In the 100m breaststroke, Nikki Kirkby swam a golden 1:14.56 ahead of Jessica Liss (1:14.69) and Michelle Wessels (1:14.85).

In the 50m freestyle, 16-year-old Kayla Ferreira finished with the gold in 27.39 while Zaahir Gamiet was first in the 100m backstroke in 58.37 and Reynard Wessels took the title in the 100m butterfly in 55.57. The 400m individual medley winner, Kurt Benjamin collected a gold in 4:39.68.

The Telkom SA National Synchro Championships saw the duet finals on Thursday with Western Province’s Xandie Goosen and Samantha Sadler walking away with the gold in the 13-15 age group category, Eastern Province’s Mieke Struwig and Jessica Mandell in second and Western Province’s Jody Laguma and Lauren Paulse in third.

The 16-18 age group duet gold went to Sally Torr and Nicola David from the WesternProvince and Courtney Musson and Bronwyn Kemp from the EasternProvince took the silver.  WesternProvince once again took the gold with the silver going to KZN in the Senior section.

The championships continue on Friday with the heats starting at 9am and the finals at 6pm.

List of A Qualification Times thus far:
Wendy Trott ÔÇô 800 and 1500m freestyle
Michelle Weber ÔÇô 1500m freestyle
Chad le Clos ÔÇô 200m butterfly
Gerhard Zandberg ÔÇô 50m backstroke
Roland Schoeman ÔÇô 50m butterfly
Cameron van der Burgh ÔÇô 100m breaststroke
Vanessa Mohr ÔÇô 100m butterfly
Riaan Schoeman ÔÇô 400m individual medley
Heerden Herman ÔÇô 800m freestyle
Mark Randall ÔÇô 800m freestyle


0 comments