Roland on a roll | SASCOC - SASCOC
SEARCH
SASCOC

Roland on a roll

Roland Schoeman’s golden streak continued in the penultimate leg of the FINA/Arena Swimming World Cup event in Moscow on Tuesday night.

The South African swimming team claimed two golds and a bronze medal on the first day of two days of competition.

The first gold went to Schoeman, who is currently ranked in third position based on the points accumulated over the past four legs. First he raced to a golden 26.48 in the 50-metre breaststroke. Following closely behind was Brazil’s Junior Gomes in 26.96 and Russia’s Stanislav Lakhtyukhov in 27.10.

Later in the evening, Schoeman made his second trip to the podium when he won the bronze medal in the 50m butterfly with a time of 23.03. The gold medal went to Nikita Konovalov from Russia in 22.87 and the silver to Germany’s Steffen Deibler in 22.96.

Lyndon Ferns swam to South Africa’s second gold of the night when he touched the wall in 47.46 in the 100m freestyle. Russia’s Nikita Konovalov (47.60) and Evgeny Lagunov (47.71) took the silver and bronze respectively.

In the 100m individual medley, Darian Townsend finished third clocking 53.43. Townsend is currently sitting in second position based on the collected points from the previous four legs.

The Moscow leg of the FINA/Arena Swimming World Cup ends on Wednesday, following which the swimmers move to Stockholm for the final event on Saturday and Sunday.

Results:

Men

50m breaststroke
1 Roland Schoeman (RSA) 26.48sec
2 Joao Gomes Junior (BRA) 26.96
3 Stanislav Lakhtyukhov (RUS) 27.10

50m butterfly
1 Nikita Konovalov (RUS) 22.87
2 Steffen Deibler (GER) 22.96
3 Roland Schoeman (RSA) 23.03

100m freestyle
1 Lyndon Ferns (RSA) 47.46
2 Nikita Konovalov (RUS) 47.60
3 Evgeny Lagunov (RUS) 47.71

100m backstroke
1 Stanislav Donets (RUS) 50.87
2 Arkady Vyatchaniin (RUS) 51.00
3 Vitaly Borisov (RUS) 51.69

100m individual medley
1 Thiago Pereira (BRA) 53.12
2 Sergey Fesikov (RUS) 53.28
3 Darian Townsend (RSA) 53.43

200m breaststroke
1 Maksim Shcherbakov (RUS) 2:07.37
2 Andriy Kovalenko (UKR) 2:07.37
3 Mikhail Lapshin (RUS) 2:07.53

200m butterfly
1 Pawel Korzeniowski (POL) 1:53.91
2 Nikolay Skvortsov (RUS) 1:54.70
3 Lucas Salatta (BRA) 1:54.74

400m freestyle
1 Pal Joensen (FAR) 3:45.56
2 Evgeny Kulikov (RUS) 3:45.83
3 Aleksandr Selin (RUS) 3:46.29

400m individual medley
1 Thiago Pereira (BRA) 4:07.06
2 Alexander Tikhonov (RUS) 4:09.83
3 Dmytro Nazarenko (UKR) 4:13.55

Women

50m freestyle
1 Hinkelien Schreuder (NED) 24.39
2 Therese Alshammar (SWE) 24.85
3 Dorothea Brandt (GER) 24.89

50m backstroke
1 Anastasia Zueva (RUS) 27.20
2 Marie Kamimura (JPN) 27.58
3 Daryna Zevina (UKR) 27.65

100m breaststroke
1 Yuliya Efimova (RUS) 1:06.50
2 Daria Deeva (RUS) 1:07.18
3 Ekaterina Baklakova (RUS) 1:07.41

100m butterfly
1 Therese Alshammar (SWE) 57.09
2 Jeanette Ottesen (DEN) 57.71
3 Elaine Breeden (USA) 58.50

200m freestyle
1 Veronika Popova (RUS) 1:55.25
2 Victoria Malyutina (RUS) 1:57.33
3 Daria Belyakina (RUS) 1:57.44

200m backstroke
1 Daryna Zevina (UKR) 2:05.50
2 Julia Smit (USA) 2:05.95
3 Kirsty Coventry (ZIM) 2:06.10

200m individual medley
1 Julia Smit (USA) 2:08.56
2 Daria Belyakina (RUS) 2:10.57
3 Kirsty Coventry (ZIM) 2:11.75

800m freestyle
1 Elizaveta Gorshkva (RUS) 8:29.42
2 Catherine Breed (USA) 8:38.09
3 Alexandra Veselova (RUS) 8:40.16


0 comments