Ilze stars at Nationals | SASCOC - SASCOC
SEARCH
SASCOC

Ilze stars at Nationals

A total of 10 seeded players across the four age groups in the South African Junior Nationals tennis tournament being played in Bloemfontein bombed out after the first day on Friday.

The most notable upset was recorded by 14-year-old Ilze Hattingh of KwaZulu-Natal. Hattingh playing in the higher Under-18 age group, shocked seventh seed Janine Erasmus of Free State 6-0 6-4.

Erasmus, who was fresh from winning the Free State KeyHealth Super 7 last week gave credit to her younger opponent and echoed a warning that she is a player to watch out for in the future. ÔÇ£Admittedly, I felt I didn’t play my best out there today, but all credit to Ilse, who played above herself and with nothing to lose, executed the perfect game plan to beat me. Ilse is a great player woth huge potential and we will hear a lot more from her in the years to come.ÔÇØ

In the boys under-18, second seed Manfred Jeske of Gauteng North was forced to withdraw from the tournament due to a lower back injury. It was also a bad day for fourth seed Marthinus Visser and eighth seed Adriaan du Toit who were opening day casualties. Visser was beaten by Stefan Fortman 6-4 6-2, whilst Du Toit lost to Japie de Klerk 6-1 6-4.

In the boys Under-16 section, top seed Keaton Saunders eased in to the second round, but second seed Andrew Narramore fell to Zahnre De Kock.

Free State KeyHealth girls Under-16 winner Nelise Verster was unable to get past third seed Jesse Grace, falling 6-2 6-2. All eight seeds are through to the next round.

Results

First round
Boys
Under-18

1-Warren Kuhn (GC) bt Donovan McSeveney (GE)6-4 3-6 6-4
7-Clayton Gilbertson (GC) bt Sean van de Vyer (GC) 6-1 7-5
Stefan Fortman bt 4-Marthinus Visser (WP)6-4 6-2
Japie de Klerk (BOL) bt 8-Adriaan Du Toit (BOL)6-1 6-4
5-Dion Roos (WP) bt Jeandre Hoogenboezem (KZN) 6-4 7-6
3-Dylan Comerford (GC) bt Cameron Weir (KZN) 6-2 6-3
6-Brandon Ebersey (GC) bt Gustav Lemmen (GE) 6-4 6-2
Schalk Pienaar (BOL) bt 2-Manfred Jeske (GN) 7-6  retired

Under-16
1-Keaton Saunders (WP) bt Joshua Luck (WP) 6-1 6-1
6-Trent Botha (WP) bt Henre Thiersen (BOL) 6-0 6-0
3-Ryan Laubser (GE) bt Louis Lategan (BOL) 6-2 6-0
5-Daniel Sibbald (KZ) bt Thorne Zurfluh (GE) 7-5 6-4
Christiaan le Grange (GN) bt 7-Keegan Sullivan (GC) 6-4 3-6 6-4
4-Philip Franken (BOL) bt Joshua King (BOR) 6-1 6-0
8-Theo Ferriera (FS) bt Bjorn Scheepbouwer (GC) 6-2 7-6
Zahnre De Kock (GN) bt 2-Andrew Narramore (KZN) 6-0 6-0

Under-14
1-Lloyd Harris (WP) bt Calvin Jordaan (WP) 6-0 6-0
6-Jan Berry (FS) bt Nikolai Manchev (KZN) 6-1 6-3
4-Francois Kellerman (WP) bt Andreas Mentz (BOL) 6-3 6-2
Mudiwa Llobell (KZN) bt 8-Heinrich Badenhorst (BOL) 6-3 6-1
Jan-Louis Maritz (BOL) bt 5-Okkie Kellerman (WP) 7-6(5) 6-2
3-Brandon Laubser (GE) bt Danrich Kruger (GE) 6-2 6-1
7-Musawenkosi Mpondi (KZN) bt Jeninio Coetzee (BOL) 6-2 6-1
2-Michiel van Schoor (BOL) bt Franco Esterhuizen (WP) 6-0 6-0

Under-12
1-Gavin Morris (KZN) bt Jonathan Bulmer (GC) 6-2 6-0
5-Christiaan Worst (GN) bt Joshua van Rensburg (EP) 6-3 6-3
3-Philip Henning (FS) bt Thembo Makhanya (KZN) 6-1 6-4
8-Daniel du Toit (BOL) bt Stephen Gaitskill (GE) 6-2 6-3
6-Lleyton Cronje (GN) bt Jethro Newton (BOR) 6-3 6-2
Marno Stander (WP) bt 4-Matthew Johnson (WP) 6-3 6-1
7-Lance-Pierre du Toit (BOL) bt Heinrich Willemse (EP) 7-6(4) 6-3
2-Jurgen Badenhorst (BOL) bt Adri Lambrechts (BOL) 6-0 6-0

Girls
Under-18

1-Welma Luus (GN) bt Heidi Murray (FS) 6-4 6-3
5-Sarah du Plessis (GN) bt Inge van der Nest (GE) 6-0 6-1
4-Madrie Le Roux (GN) bt Jamie-Leigh Michau (EP) 6-1 6-4
8-Mikayla Morkel-Brink (WP) bt Susan Ferreira (FS) 6-1 6-1
Ilze Hattingh(KZN) bt 7-Janine Erasmus (FS) 6-0 6-4
3-Veruska van Wyk (FS)  bt Leticia Yan (GN) 6-4 6-3
6-Zanmarie Pienaar (GE) bt Mareli Boje (FS) 6-2 6-1
2-Tracy Plant (GC) bt Sarie Swanepoel (GC) 6-3 4-6 6-0

Under-16
1-Donna Haycock (SWD) bt Kiana Neethling (WP) 6-3 6-1
5-Elaine van Zyl (BOL) bt Chelsea Steward (WP) 7-5 7-5
3-Jesse Grace (GE) bt Nelise Verster (FS) 6-2 6-2
6-Jodi Davidson (KZN) bt Marli van Heerden (SWD) 7-6(3) 6-2
7-Alison Sanders (GC) bt Fallon Dobbie (GC) 6-1 6-1
4-Janet Koch (BOL) bt Helena Potgieter (GN) 6-4 6-3
8-Michelle Erasmus (GC) bt Marinel Lourens (MP) 6-3 6-1
2-Melissa Laing (GC) bt Sarah Sarjoo (KZN) 6-7(4) 6-4 7-5

Under-14
1-Kelsey Joffe (GC) bt Jessica Wilson (GC) 6-3 6-1
Wilanie van Zyl (EP) bt 7-Katie Poluta (WP) 6-2 7-5
3-Louise-Mare Botes (FS) bt Lilane Ongendangenda (WP) 6-4 7-5
5-Phillipa Liasides (KZN) bt Imaan Hassim (GC) 7-5 6-2
Jone Kruger (NWP) bt 6-Huilbre-Mare Botes 7-5 6-1
4-Nadine de Villers (GC) bt Jaime-Lee Gancho (GE) 5-7 6-2 6-2
8-MarshaÔÇôAnn Jansen van Rensburg bt Cheney Firman (KZN) 6-0 6-0
2-Robyn Bulmer (GC) bt Mila Malherbe (BOL) 6-4 6-3

Under-12
1-Lee Barnard (NC) bt Ashleigh Garisch (EP) 6-3 6-1
5-Maxine Bateman (KZN) bt Kaylin Bouwer (FS) 6-0 6-1
3-Mila Hartig (GN) bt Dinique Bosch (LIM) 6-0 6-1
7-Danielle Luttig (FS) bt Estie van Heerden (FS) 7-5 7-5
6-Dana Arries (WP) bt Moya Eybers (BOR) 6-2 6-0
4-Kirsty Orton (WP) bt Carlia Venter (FS) 7-5 6-1
8-Minette van Vreden (BOL) bt Salome Brits (NWP) 6-3 6-2
2-Zani Barnard (NC) bt Tayla van Eck (GC) 6-1 6-3


0 comments