SA team for Botswana | SASCOC - SASCOC
SEARCH
SASCOC

SA team for Botswana

Triple jump sensation Valentina da Rocha and promising sprinter Rudolf Erasmus have been included in a 31-strong SA youth team that will be in action in the Southern Region Youth Championships in Gabarone, Botswana on May 15-16.

Da Rocha, produced a fabulous leap of 12.77 metres at the Yellow Pages SA Youth and Junior Track and Field Championships held in Germiston earlier this month ÔÇô a new national under-19 record, while Erasmus, 16, showed impressive speed on the Germiston Stadium tartan surface taking the 100 and 200 metres youth titles in 10.5 seconds and 21.15 respectively.

In congratulating the athletes on being selected to the national youth team, Athletics South Africa’s administrator Ray Mali said: ÔÇ£ASA is pleased to offer this opportunity of competition to our country’s youth athletes, which forms a part of the qualification process for places in the African team at the inaugural Youth Olympic Games that will be held in Singapore from August 14-26.ÔÇØ

The 2010 Southern Region Championships is one of five regional championships that will take place on the continent of Africa during the same period, with other events being held in Khartoum, Sudan; Yaound├®, Cameroon; Dakar, Senegal and Algiers, Algiers.

The African team to the 2010 Youth Olympic Games will be selected by the Confederation of African Athletics (CAA) from the performances set at the five regional championships.

The full squad:


Boys

Rudolf Erasmus (CGA), Siphelo Ngquboza (AFS) and Henrico Bruintjies (BOL) all 100m, Rudolf Erasmus, Ngquboza (both 200m), Ruan Greying (AGN) 400m, Taariq Solmons (WP) and Schalk Burger (Bol) 400m hurdles, Mpho Maphutha (AGN) and Roelf Piennar (ACNW) both long jump, Michael Celliers (AGN) pole vault, Frans Schutte (AMPU), Jacques du Plessis (AMPU) and Constant van Rooyen (CGA) all shot put, Du Plessis, Schutte and Jan Botha (CGA) all discus, Mornay Moolman, Dylan Jacobs (AGN) and Daniel du Toit (BOL) all javelin

Girls
Chante van Tonder (CGA) and Jade Roman (AGN) both 200m, Izell Neuhoff (AVT) 400m, Thato Makhafola (CGA), Gira Carstens (BOL) both 1000m, Izell Neurhoff (AVT) 400m hurdles, Maryke Brits, Lariska Botha (AFS) both 100m hurdles, Francis Seeliger (AGN) high jump, Kyla Gilbert (CGA), Brits, Nicola Grobbelaar (EPA) all long jump, Valentina da Rocha (WP) triple jump, Tahirah Kozain (BOL) pole vault, Simone Meyer (KZNA) discus


2 comments
Deja-vu
Deja-vu

Pity not to see some more names on the list from results soon after the team was published, possibly some of the better athletes being left behind.

Sandra
Sandra

What about the youth athlete/s which got more than 1000 points on the table? No mention of them? If not mistaken only 1 athlete over 1000 points.