Hunter ends on a high | SASCOC - SASCOC
SEARCH
SASCOC

Hunter ends on a high

It was a night for the record books as the final day of the Telkom SA Level 3 Championships and Youth Olympic Trials came to a conclusion at the Joan Harrison Swimming Pool in East London on Tuesday.

Thirteen-year-old Mark Hunter broke his own age group record of 2min 30.77sec in the 200 metres breaststroke, which he set in 2009, with a new time of 2:29.88.

In the same age group, Mathys Goosen from Gauteng broke the five year old record, previously held by Kristopher Matulovich, in the 100m butterfly with a time of 58.58, showing that young talent is certainly on the rise.

Pretoria’s golden girl, Natasha de Vos was over the moon with her A qualification time of 2:15.48 in the 200m backstroke. She won four golds and one silver medal over the five-day competition.

Chad Le Clos added another A qualification time to his name as he sped to a 54.37 in the 100m butterfly. Le Clos now has four qualification times under his belt in the 400m freestyle, 200m individual medley, 100m backstroke and 100m butterfly.

The final Youth Olympic Games Team will be selected and announced by South Africa’s Olympic governing body, SASCOC.

Next up are the Telkom SA Level 2 National Swimming Championships which take place from 19 ÔÇô 22 March in Durban, Port Elizabeth and Johannesburg.

Full Results from the Final Day of the Telkom SA Level 3 Championships:
200m breaststroke – Men:
12 years:
1. Darren Britz (Waterborn) ÔÇô 2:47.15; 2. Faarez Gamieldien (Hillcrest) ÔÇô 2:53.93; 3. Nick Coertze (Fish Eagle) ÔÇô 2:54.69
13 years:
1. Mark Hunter (Seals) ÔÇô 2:29.88 (New SA Age Group Record); 2. Brenden Crawford (Bishop) ÔÇô 2:37.12; 3. Jarred Crous (Centurion) ÔÇô 2:41.56
14 years:
1. Matthew Colaianni (Vineyard) ÔÇô 2:33.69; 2. MG Visser (Waterborn) ÔÇô 2:35.61; 3. Francios Theron (Bloemfontein Blue Fins) ÔÇô 2:36.79
15 years:
1. James Lawson (Zimbabwe) ÔÇô 2:28.66; 2. Clint Felkers (PE Amateur Aquatics) ÔÇô 2:29.45; 3. Joshua Herselman (Player Academies) ÔÇô 2:31.02
16 years:
1. Fabian Ruszczynski (Sandton Seals) ÔÇô 2:23.35; 2. Kurt Benjamin (Vineyard) ÔÇô 2:26.09; 3. Andre Lawler (Player Academies) ÔÇô 2:27.76
17 ÔÇô 18 years:
1. Justin Fisher (PE Amateur Aquatics) ÔÇô 2:23.53; 2. Matthew Napier-Jameson (Mandeville Dolphins) ÔÇô 2:24.43; 3. Dirk Lambrechts (TUKS) ÔÇô 2:26.50

200m breaststroke – Women:
12 years:
1. Marlies Ross (TUKS) ÔÇô 2:45.89; 2. Christine Swanepoel (Centurion Swimming) ÔÇô 2:47.49; 3. Tatjan Schoenmaker (DORE) ÔÇô 2:48.91
13 years:
1. Lizani Bester (Bloemfontein Seals) ÔÇô 2:48.02; 2. Jolandi Els (Bloemfontein Seals ÔÇô 2:51.31; 3. Elsa Oosthuizen (Bloemfontein Seals) ÔÇô 2:53.52
14 years:
1. Jessica Liss (Karoly Swimming Academy) ÔÇô 2:38.21; 2. Justine Macfarlane (Waterborn) ÔÇô 2:40.28; 3. Samantha Welch (Zimbabwe) ÔÇô 2:40.32
15 years:
1. Lindsay McLeod (Pisces) ÔÇô 2:45.85; 2. Monique Viljoen (TUKS) ÔÇô 2┬á:48.45; 3. Genna Greevelink (Aquabear) ÔÇô 2:49.30
16 years:
1. Taryn Mackenzie (Waterborn) ÔÇô 2:37.43; 2. Caitlin Hanck (Mandeville Dolphins) ÔÇô 2:39.40; 3. Nika Taylor (Sandton Seals) ÔÇô 2:40.01
17 ÔÇô 18 years:
1. Catherine Richards (Player Academies) ÔÇô 2:37.86; 2. Carike Terblanche (Player Academies) ÔÇô 2:39.13; 3. Marguerite van Zyl (Waterborn) ÔÇô 2:39.13

100m butterfly – Men:
12 years:
1. Wynard van Jaarsveld (Bloemfontein Blue Fins) ÔÇô 1:05.65; 2. Eben Vorster (Centurion) ÔÇô 1:06.16; 3. Divan du Piesanie (Diadora) ÔÇô 1:06.18
13 years:
1. Mathys Goosen (Waterborn) ÔÇô 58.58 (SA Age Group Record); 2. Rudolf Visser (Barracuda) ÔÇô 1:05.71; 3. Bryan Gray (Klerksdorp Stingray) ÔÇô 1:05.87
14 years:
1. Christopher Reid (Karoly Swimming) ÔÇô 58.92; 2. Phillip Roux (Diadora) ÔÇô 1:00.62; 3. Ryan Coetzee (Diadora) ÔÇô 1:00.64
15 years:
1. Jonathan vd Merwe (Players Academies) ÔÇô 56.59; 2. Reynard Wessels (Bloemfontein Otter) ÔÇô 57.17; 3. Zaahir Gamiet (Vineyard) ÔÇô 57.36
16 years:
1. Dylan Bosch (Waterborn) ÔÇô 55.21; 2. Murray McDougall (Seagulls) ÔÇô 55.42; 3. Jan van der Merwe (Bloemfontein Seals) ÔÇô 57.85
17 ÔÇô 18 years:
1. Chad Le Clos (Seagulls) ÔÇô 54.37 (A Qualifying Time); 2. Heindrich Alberts (Progress Swimming) ÔÇô 54.92; 3. Nico Meyer (TUKS) ÔÇô 56.16

100m butterfly – Women:
12 years:
1. Jamie Reynolds (Seals) ÔÇô 1:10.23; 2. Demi Lopes (TUKS) ÔÇô 1:10.49; 3. Tarryn Els (PE Amateur Aquatics) ÔÇô 1:10.65
13 years:
1. Lizani Bester (Bloemfontein Seals) ÔÇô 1:07.81; 2. Sabrina Kaszechki (Waterborn) ÔÇô 1:07.99; 3. Tanique Kidd (Kloof) ÔÇô 1:08.65
14 years:
1. Marne Erasmus (Harlequins) ÔÇô 1:03.83; 2. Kaleigh Graham (Aquabear) ÔÇô 1:06.90; 3. Michaela Barnes (Aquabear) ÔÇô 1:07.80
15 years:
1. Vanessa Mohr (Diadora) ÔÇô 1:02.59; 2. Kristy Muller (Seagulls) ÔÇô 1:06.06; 3. Jessica Bartram (Mandeville Dolphins) ÔÇô 1:07.07
16 years:
1. Laura McCulloch (Westville) ÔÇô 1:04.75; 2. Odile Dauvellier (Mandeville Dolphins) ÔÇô 1:07.33; 3. Terianne Brown (Harlequins) ÔÇô 1:07.34
17 ÔÇô 18 years:
1. Megan Scott (Benoni Swimming) ÔÇô 1:05.49; 2. Oneida Cooper (Bishop) ÔÇô 1:05.56; 3. Rene Warnes (Seagulls) ÔÇô 1:05.93

200m backstroke – Men:
12 years:
1. Johnathan Wilmans (Cybersmart) ÔÇô 2:27.44; 2. Eben Vorster (Centurion) ÔÇô 2:30.55; 3. Daniel Jones (Aquabear) ÔÇô 2:32.37
13 years:
1. Mathys Goosen (Waterborn) ÔÇô 2:19.49; 2. Christopher Gillespie (Westville) ÔÇô 2:20.80; 3. Wilmar du Plessis (Bloemfontein Seals) ÔÇô 2:23.88
14 years:
1. Christopher Reid (Karoly Swimming) ÔÇô 2:11.94; 2. Liam Fourie (Stellenbosch University) ÔÇô 2:17.19; 3. Joshua Finch (UWC) ÔÇô 2:19.17
15 years:
1. Zaheer Gamiet (Vineyard) ÔÇô 2:09.83; 2. Reynier Pretorius (Bloemfontein Otters) ÔÇô 2:11.73; 3. Adam Stevenson (Karoly Swimming) ÔÇô 2:11.75
16 years:
1. Henry Mathews (North West) ÔÇô 2:12.73; 2. Wessel Ludick (Limpopo) ÔÇô 2:13.46; 3. Naude Opperman (Player Academies) ÔÇô 2:14.01
17 ÔÇô 18 years:
1. Cassey Keating (Player Academies) ÔÇô 2:06.62; 2. Chad le Clos (Seagulls) ÔÇô 2:06.70; 3. Michael Meyer (Mandeville Dolphins) ÔÇô 2:06.99

200m backstroke – Women:

12 years:
1. Christie Vaughn (PE Amateur Swimming) ÔÇô 2:32.12; 2. Marlies Ross (TUKS) ÔÇô 2:33.28; 3. Megan van Wyk (Aquabear) ÔÇô 2:37.26
13 years:
1. Kyna Pereira (North Durban Academy) ÔÇô 2:25.15; 2. Olivia de Waal (Vineyard) ÔÇô 2:29.51; 3. Chantel Addinall (Player Academies) ÔÇô 2:30.17
14 years:
1. Janneke Malan (WHFC) ÔÇô 2:24.73; 2. Juane du Plessis (Bloemfontein Otters) ÔÇô 2┬á:27.33; 3. Michaela Barnes (Aquabear) ÔÇô 2:29.26
15 years:
1. Vanessa Mohr (Diadora) ÔÇô 2:21.58; 2. Kayla Ferreira (Player Academies) ÔÇô 2:26.24; 3. Sarah-Anne Bouwer (Bishop) ÔÇô 2:26.31
16 years:
1. Natasha de Vos (TUKS) ÔÇô 2:15.48 (A Qualifying Time); 2. Caitlin Gardiner (Vineyard) ÔÇô 2:23.84; 3. Kera Hauptfleisch (Seagulls) ÔÇô 2:27.50
17 ÔÇô 18 years:
1. Rene Warnes (Seagulls) ÔÇô 2:22.96; 2. Kathryn Baumann (Mandeville Dolphins) ÔÇô 2:23.79; 3. Nina Nicholas (CADO) ÔÇô 2:24.41

4 x 50m freestyle – Men:
12 ÔÇô 14 years:
1. Zimbabwe ÔÇô 1:45.60; 2. KZN Seals ÔÇô 1:45.67; 3. Vineyard ÔÇô 1:47.80
15 ÔÇô 18 years:
1. TUKS ÔÇô 1:37.04; 2. Waterborn ÔÇô 1:37.05; 3. Seagulls ÔÇô 1:37.27

4 x 50m freestyle – Women:
12 ÔÇô 14 years:
1. Waterborn ÔÇô 1:54.58; 2. Bloemfontein Otters ÔÇô 1:54.71; 3. Bloemfontein Seals ÔÇô 1:56.69
15 ÔÇô 18 years:
1. Waterborn ÔÇô 1:51.76; 2. Player Academies ÔÇô 1:52.72; 3. Seagulls ÔÇô 1:52.98


0 comments