Le Clos sets sights on Singapore | SASCOC - SASCOC
SEARCH
SASCOC

Le Clos sets sights on Singapore

After setting an A-Qualification time in the 400m freestyle for the Olympic Youth Games on Friday night at the Telkom Level 3 National Swimming Championships in the Joan Harrison Pool in East London, Chad Le Clos decided he was not done yet. On Saturday Le Clos also qualified in the 200m butterfly.

But Le Clos was not alone in showing off fine form. Murray McDougal, who like Le Clos is no stranger to international competition being a multiple African Junior Championships gold medalist in 2009, qualified in the 100m backstroke with a new SA Age Group record of 57.07sec. Both Le Clos and McDougall train with Graham Hill at the Seagulls club in Durban.

There were more records on offer in the ladies 50m breaststroke and 200m freestyle. Taryn Mackenzie of Central Gauteng broke the SA age group record earlier in the day during the heats of the 50m breaststroke for women in the 16 years age group.
Kayla Ferreira of Northern Tigers set a new SA age group record in the 200m Freestyle.

The Telkom Level 3 National Swimming Championships serve as the qualifiers for the Olympic Youth Games.

After the Championships in East London, Swimming South Africa will be presenting a Squad to SASCOC who will then make the final team selection.

Full Results from Day Two of the Telkom SA Level 3 Championships:
100m backstroke – Men:
12 years:
1. Divan du Piesanie (Northern Tigers) ÔÇô 1:10.00; 2. Johnathan Wilmans (WesternProvince) ÔÇô 1:10.68; 3. Gareth Wood (Central Gauteng) ÔÇô 1:11.09
13 years:
1. Mathys Goosen (Central Gauteng) ÔÇô 1:02.90; 2. Christopher Gillespie (KZN) ÔÇô 1:04.90; 3. Wilmar du Plessis (Free State) ÔÇô 1:06.95
14 years:
1. Christopher Reid (Eastern Province) ÔÇô 1:01.05; 2. Ruan Kotzee (Northern Tigers) ÔÇô 1:02.31; 3. Liam Fourie (WesternProvince) ÔÇô 1:02.75
15 years:
1. Zaheer Gamiet (WesternProvince) ÔÇô 59.75; 2. Adam Stevenson (Eastern Province) ÔÇô 1:00.21; 3. Reynier Pretorius (Free State) ÔÇô 1:00.76
16 years:
1. Murray McDougall (Seagulls) ÔÇô 57.07 (New SA Age Group record and A Qualifying time) ; 2. Marno Langeveldt (Northern Tigers) ÔÇô 1:01.21; 3. Brett Walsh (KZN) ÔÇô 1:01.75
17 ÔÇô 18 years:
1. Chad le Clos (Seagulls) ÔÇô 58.00; 2. Cassey Keating (Northern Tigers) ÔÇô 58.21; 3. Leith Shankland (KZN) ÔÇô 58.32

100m backstroke – Women:
12 years:
1. Christie Vaughn (Eastern Province) ÔÇô 1:10.67; 2. Marlies Ross (Northern Tigers) ÔÇô 1:13.28; 3. Jamie Reynolds (KZN) ÔÇô 1:13.35
13 years:
1. Kyna Pereira (KZN) ÔÇô 1:09.40; 2. Olivia de Waal (WesternProvince) ÔÇô 1:10.26; 3. Chantel Addinall (Northern Tigers) ÔÇô 1:10.53
14 years:
1. Michaela Barnes (Eastern Province) ÔÇô 1:07.90; 2. Juane du Plessis (Free State) ÔÇô 1:08.51; 3. Janneke Malan (WesternProvince) ÔÇô 1:08.54
15 years:
1. Tamlin Crafford (Central Gauteng) ÔÇô 1:07.13; 2. Sarah-Ann Bouwer (Central Gauteng) ÔÇô 1:07.69; 3. Brittany Reeves (Central Gauteng) ÔÇô 1:08.30
16 years:
1. Natasha de Vos (Northern Tigers) ÔÇô 1:05.00; 2. Caitlin Gardiner (WesternProvince) ÔÇô 1:06.43; 3. Fabienne Marsay (Northern Tigers) ÔÇô 1:08.14
17 ÔÇô 18 years:
1. Oneida Cooper (Central Gauteng) ÔÇô 1:06.07; 2. Rene Warnes (KZN) ÔÇô 1:07.56; 3. Kathryn Baumann (Central Gauteng) ÔÇô 1:08.05

200m butterfly races:
Men 12 ÔÇô 14 years:
1. Matthew Colaianni (WesternProvince) ÔÇô 2:15.50; 2. James Crowder (Herlequins Aquatics) ÔÇô 2:16.86; 3. Gareth Baker (Central Gauteng) ÔÇô 2:16.89
Men 15 ÔÇô 18 years:
1. Chad le Clos (Seagulls) ÔÇô 2.00.94 (A Qualifying Time); 2. Heindrich Alberts (ProgressAcademy) ÔÇô 2:01.88; 3. Justin Kermack (KZN) ÔÇô 2:02.59
Women 12 ÔÇô 14 years:
1. Lizani Bester (Supersport Seals) ÔÇô 2:26.52; 2. Kaleigh Graham (Eastern Province) ÔÇô 2:27.52; 3. Jennifer van Heerden (WesternProvince) ÔÇô 2:28.40
Women 15 ÔÇô 18 years:
1. Vanessa Mohr (Diadora Aquatics) ÔÇô 2:22.75; 2. Kera Hauptfleisch (Seagulls) ÔÇô 2:22.89; 3. Lisa Cowling (WesternProvince) ÔÇô 2:23.73

50m breaststroke ÔÇô Men:
12 years:
1. MJ Koekemoer (TUKS) ÔÇô 35.71; 2. Nicholas Quenet (WesternProvince) ÔÇô 36.23; 3. Darren Britz (Central Gauteng) ÔÇô 36.33
13 years:
1. Brenden Crawford (Central Gauteng) ÔÇô 32.70; 2. Tashreeq Davids (WesternProvince) ÔÇô 33.23; 3. Joshua Quiterres (Northern Tigers) ÔÇô 33.32
14 years:
1. Craig Emslie (WesternProvince) ÔÇô 31.32; 2. Dale Russell (KZN) ÔÇô 31.89; 3. Pieter Erasmus (NF) ÔÇô 32.17
15 years:
1. James Lawson (Zimbabwe) ÔÇô 30.30; 2. Blayne Duffy (Central Gauteng) ÔÇô 30.90; 3. Adam Stevenson (Eastern Province) ÔÇô 31.29
16 years:
1. Fabian Ruszcynski (Central Gauteng) ÔÇô 30.02; 2. Christopher Brill (Central Gauteng) ÔÇô 30.57; 3. John van Duyn (Northern Tigers) ÔÇô 30.84
17 ÔÇô 18 years:
1. Matthew Napier-Jameson (Central Gauteng) ÔÇô 29.12; 2. Dirk Lambrechts (Northern Tigers) ÔÇô 29.31; 3. Riaan Smit (Limpopo) ÔÇô 29.83

50m breaststroke ÔÇô Women:
12 years:
1. Jamie Reynolds (KZN) ÔÇô 34.78; 2. Marlies Ross (Northern Tigers) ÔÇô 35.58; 3. Christin Swanepoel (Northern Tigers) ÔÇô 36.19
13 years:
1. Jolandi Els (Free State) ÔÇô 34.69; 2. Lizani Bester (Free State) ÔÇô 34.98; 3. Elsa Oosthuizen (Free State) ÔÇô 35.03
14 years:
1. Nikki Kirkby (KZN) ÔÇô 33.42; 2. Justine Macfarlane (Central Gauteng) ÔÇô 33.76; 3. Amy Weyer (Botswana) ÔÇô 34.23
15 years:
1. Tamlin Crafford (Central Gauteng) ÔÇô 34.77; 2. Genna Greevelink (Eastern Province) ÔÇô 35.26; 3. Sarah-Ann Bouwer (Central Gauteng) ÔÇô 35.33
16 years:
1. Taryn Mackenzie (Central Gauteng) ÔÇô 33.38; 2. Kelly Gunnell (Central Gauteng) ÔÇô 33.84; 3. Bronwyn de Lange (Northern Tigers) ÔÇô 34.50
17 ÔÇô 18 years:
1. Claire Conlon (KZN) ÔÇô 33.19; 2. Carike Terblanche (Northern Tigers) ÔÇô 34.04; 3. Cheri Knoesen (Eastern Province) ÔÇô 34.10

200m freestyle ÔÇô Men:
12 years:
1. Gareth Wood (Central Gauteng) ÔÇô 2:12.04; 2. Eben Vorster (Northern Tigers) ÔÇô 2:14.00; 3. Wynand van Jaarsveld (Free State) ÔÇô 2:14.78
13 years:
1. Mathys Goosen (Central Gauteng) ÔÇô 2:03.50; 2. Christopher Gillespie (KZN) ÔÇô 2:08.04; 3. Bryan Gray (North West) ÔÇô 2:08.46
14 years:
1. Christopher Reid (Eastern Province) ÔÇô 2:02.41; 2. Matthew Bowers (WesternProvince) ÔÇô 2:02.74; 3. Nicholas Burnett (Zimbabwe) ÔÇô 2:02.74
15 years:
1. Louis Aucamp (WesternProvince) ÔÇô 1:58.03; 2. Reynard Wessels (Free State) ÔÇô 1:59.33; 3. Ruan du Plessis (Free State) ÔÇô 1:59.37
16 years:
1. Murray McDougall (KZN) ÔÇô 1:55.41; 2. Dylan Bosch (Central Gauteng) ÔÇô 1:56.32; 3. Christopher Brill (Central Gauteng) ÔÇô 1:58.80
17 ÔÇô 18 years:
1. Nicholas Kieck (KZN) ÔÇô 1:53.24; 2. Chad le Clos (KZN) ÔÇô 1:53.35; 3. Frank Greeff (Eastern Province) ÔÇô 1:54.38

200m freestyle ÔÇô Women:
12 years:
1. Christie Vaughan (Eastern Province) ÔÇô 2:15.68; 2. Demi Lopes (Northern Tigers) ÔÇô 2.17.70; 3. Roh-Anne Coetzee (Central Gauteng) ÔÇô 2:18.73
13 years:
1. Kyna Pereira (KZN) ÔÇô 2:11.67; 2. Sabrina Kaszechki (Central Gauteng) ÔÇô 2:14.15; 3. Marce Loubser (Free State) ÔÇô 2:15.20
14 years:
1. Zoe Venter (Central Gauteng) ÔÇô 2:09.28 ; 2. Juane du Plessis (Free State) ÔÇô 2:10.07; 3. Jennifer van Heerden (WesternProvince) ÔÇô 2:12.92
15 years:
1. Kayla Ferreira (Northern Tigers) ÔÇô 2:03.97 (New SA Age Group Record); 2. Kristy Muller (KZN) ÔÇô 2:10.33; 3. Lindsay McLeod (KZN) ÔÇô 2:10.69
16 years:
1. Natasha de Vos (Northern Tigers) ÔÇô 2:05.80; 2. Bianca Hauzer (Central Gauteng) ÔÇô 2:07.74; 3. Caitlin Kat (WesternProvince) ÔÇô 2:07.75
17 ÔÇô 18 years:
1. Rene Warnes (KZN) ÔÇô 2:06.48; 2. Nina Nicholas (WesternProvince) ÔÇô 2:08.35; 3. Shannon Austin (Northern Tigers) ÔÇô 2:09.08

400m freestyle relay races:
Men 12 ÔÇô 14 years:
1. USN Seals ÔÇô 3:53.21; 2. Zimbabwe Swimming Federation ÔÇô 3:54.42; 3. Harlequins Aquatics Club ÔÇô 4:01.49
Men 15 ÔÇô 18 years:
1. Mr Price Seagulls ÔÇô 3:32.86; 2. Waterborn Swimming Club ÔÇô 3:35.04; 3. TUKS Swimming Club ÔÇô 3:37.19
Women 12 ÔÇô 14 years:
1. Waterborn Swimming Club ÔÇô 4:08.10; 2. Bloemfontein Otters ÔÇô 4:08.47; 3. Supersport Seals ÔÇô 4:15.58
Women 15 ÔÇô 18 years:
1. Waterborn Swimming Club ÔÇô 4:03.20; 2. PlayersAcademies ÔÇô 4:04.01; 3. Mr Price Seagulls ÔÇô 4:04.59


0 comments