SEARCH
SASCOC

1904-1936

South African medallists from 1904 ÔÇô 1936

Name 1904 1908 1012 1920 1924 1928 1932 1936
Abernethy Moira
Arthur John Duncan
Atkinson Sidney J.M Silver 110m Hurdles Gold 110m Hurdles
Bedford Mary Bronze 4X100 Swim
Bekker Daniel W
Boodley Robert Silver 600m Shooting Team
Brand Esther C
Buchanan Ferdinand.L Silver 600m Shooting Team
Carstens David K.E Gold Light Heavyweight Boxing
Catterall Charles Silver Featherweight Boxing
Clark Marjorie Rees Bronze 80m Huddles
Cloete Hestrie
Dafel Henning J Silver 4X400 Relay Athletics
Dreyer Gerald
Duncker John V.A Bronze 110 Hurdles
Estman George A
Ferreira Wayne
Fowler Robert G
Gitsham Christopher Silver Marathon
Goosen Hendrik.W.N
Harrison Joan Cynthia
Harvey George Henry Silver 600m Shooting Team
Hefferon Charles A Silver Marathon
Herbert Llewellyn G
Heyns Penelope
Hunter George
Isaacs Harry Bronze Bantamweight
Kaltenbrunn Henry G Silver & Bronze Athletics
Kitson Herry A Gold Doubles & Silver Singles
Kriel Marianne
Kruger Frantz
Leisching Leonard J
Lewis Rudolph Gold Cycling Road Race
Loubscher Henry J
Maakal Jenny G Bronze 400m Freestyle
McArthur Kennedy Kane Gold Marathon
McMaster Cecil Charles Bronze 10 000m Walk
Meyer Elana
Meyers William Ernest
Morgan Fred Hilton Silver 600m Shooting Team
Myburgh Jeanette
Myburgh Natalie
Nieman Andries Christian
Norval Pietie
Oosterlaak Justuce Kinloch Silver 4X400m Relay Track
Parkin Terence
Pierce Ernest Bronze Middleweight
Raymond Louis Bosman Gold Men’s Singles Tennis
Rennie Rhoda Lillian Bronze 4X100m Freestyle
Robb Daphney Lilias E
Roberts Susan Elizabeth
Robinson Raymond L
Rudd Bevil Gordon D’Urban Gold 400m Track
Rudd Bevil Gordon D’Urban Silver 4X400m Relay Track
Rudd Bevil Gordon D’Urban Bronze 800m Track
Russel Kathleen Bronze 4X400m Freestyle
Sepeng Hezekiel
Shardelow Thomas Frederick
Sherpard Dennis Graham
Smith David DCM Silver 600m Shooting Team
Smith William Alexander Gold Bantamweight
Smith William R Silver Tandem & Bronze 4000m Cycling
Spence Malcolm Clive
Stevens Laurence Gold Lightweight Boxing
Swift Alfred James
Thugwana Josia
Toweel William Michael
Van der Goes Frederika J Bronze 4X100m Freestyle
Van Schalkwyk Theunis J
Walker Clarence Leonard Gold Bantamweight Boxing
Walker James R Silver Tandem & Bronze 4000m Cycling
Walker Reginald Edgar Gold 100m Track
Winslow Charles Lyndhurst 2 Gold Men’s Singles & Doubles Bronze Men’s Singles Tennis
Total Medals 1 2 7 20 2 6 5 1